Home Cestovateľský blog Bhután: realizácia cesty a ako minúť čo najmenej

Bhután: realizácia cesty a ako minúť čo najmenej

by Karol
2 komentáre

Bhután patrí určite medzi jednu z najexotickejších krajín sveta. Väčšina cestovateľov vie, že na cestu do Bhutánu si budete musieť pripraviť väčší rozpočet ako do ostatných krajín Ázie. Minimálne 200 dolárov, ktoré musí každý cudzinec zaplatiť za deň pobytu odradí väčšinu potenciálnych záujemcov.

Bhután: základné poplatky

Cestovateľská sezóna je v Bhutáne rozdelená na vysokú a nízku. Vysoká sezóna je v mesiacoch marec až máj a september až november, keď je denný poplatok 250 USD na osobu. Mimo hlavnej sezóny je to 200 USD za deň. Leto nie je ideálne obdobie na návštevu z dôvodu, že celú Južnú Áziu ovplyvňuje monzúnového počasie. V zime môže byť chladnejšie, ale počas mojej návštevy začiatkom decembra bola cez deň celý čas veľmi príjemná teplota zhruba 20 stupňov. Výhodou cestovania mimo hlavnej sezóny nie je len to, že ušetríte 50 dolárov na deň, ale aj celkový počet turistov v krajine je tiež menší ako v hlavnej sezóne.

Bhutan Phunakha Dzong
Punakha Dzong

Čo je zahrnuté v cene

V spomenutom poplatku 200/ 250 USD už je zahrnuté ubytovanie v minimálne 3 hviezdičkových hoteloch, všetka strava,  vstupné do pamiatok, auto, šofér a sprievodca. Ak by ste nechceli kupovať žiadne suveníry, nemuseli by ste viac minúť ani euro. Hoci sprepitné sprievodcovi a šoférovi na konci môžete nechať.

Ako sa dostať do Bhutánu

Jedna z podmienok pre udelenie víz do Bhutánu je, že minimálne jednu cestu do, alebo z Bhutánu musíte absolvovať letecky. Za jednosmernú letenku z Delhi, Káthmandu, Dhaky, Kolktaty, Bangkoku, alebo Singapuru môžete zaplatiť do 350 dolárov. Ak by ste leteli z letiska Bagdogra v severovýchodnej Indii, za letenku zaplatíte iba zhruba 120 dolárov.  Späť do Indie sa už môžete vrátiť autom, alebo autobusom. Bagdogra je iba 70 km od Darjeelingu, čo je tiež zaujímavá destinácia.

 Punakha Dzong
Punakha Dzhong

Víza a ďalšie poplatky navyše

S ďalším poplatkom, s ktorým musíte počítať je 40 dolárov za víza, ktoré sa udeľujú na letisku Paro pri prílete. Víza pre vás zabezpečí vami vybraná cestovná agentúra.

V prípade, že spolu cestujú menej ako 3 osoby, platí sa ešte navyše príplatok 30 dolárov/ osoba za deň pri dvoch osobách cestujúcich spolu. Ak cestujete sami, príplatok je 40 dolárov na deň.

Paro Dzhong
Paro Dzhong

Ako si vybrať cestovnú agentúru

V Bhutáne sú desiatky akreditovaných cestovných kancelárií, ktoré zabezpečujú pobyty v krajine. Myslím, že ak si vyberiete ktorúkoľvek agentúru, nemali by ste mať žiadny problém. Nad všetkými organizovanými cestami cudzincov dohliada vláda a peniaze sú im vyplatené z vládneho účtu až po vašom odchode z Bhutánu. Ja som moju cestu organizoval s CK Bhutan Rebirth, s ktorou som bol veľmi spokojný. Dokonca mi bola ponúknutá zľava 10 percent zo základného poplatku, kedže som kontaktoval priamo ich a nerobil rezerváciu cez tretiu stranu. http://www.bhutanrebirth.com/

Bhutan

Bhután: Itinerár a koľko celkovo stojí cesta

Väčšina ľudí čo som stretol v Bhutáne bola na okruhu 5 dní/ 4 noci v okolí Paro, Thimphu a Punakha. Ak by ste napríklad cestovali v skupine aspoň 3 ľudí a odlietali zo severovýchodnej Indie, za 5 dní/ 4 noci by ste celkovo zaplatili 840 dolárov, čo je zhruba 740 eur. Určite to nie je malá suma, ale na druhej strane za 4 dni uvidíte podstatne viac ako keby ste cestovali individuálne, keďže budete mať stále k dispozícii auto.

Bhután
Bhután

Bhután: ísť, či nejsť

Osobne som cestu do Bhutánu odkladal veľmi dlho z dôvodu vysokej ceny, ale aj z dôvodu, že mi raz bolo povedané, že Bhután je další Disneyland. Bolo mi odporučené radšej navštíviť Ladakh v Indii, západný Sichuan, alebo Tibet. Po návšteve všetkých týchto štyroch destinácii možem povedať, že aj keď sú všetky tieto miesta kultúrne blízke, každé má svoje osobitné črty o oplatí sa navštíviť všetky. Osobne som sa v Bhutáne necítil ako v Disneylande, aj keď som zvyknutý cestovať nezávisle bez cestovných kancelárií. Váš program je stále vo vašich rukách a môžete sa sami rozhodnúť, ktoré miesta chcete navštíviť, kde jesť, alebo v ktorých hoteloch bývať.

Bhután
Bhután

Etiópia, jedna z dalších exotických destinácii: http://dveresvetadokoran.sk/2019/05/31/tigray/

2 komentáre

Súvisiace články

2 komentáre

Dhaka, hlavné mesto chaosu - Dvere sveta dokorán 30. augusta 2019 - 20:48

[…] Bangladéša bola trocha neplánovaná a v Dhake som strávil len dve noci a jeden deň. Hlavným cieľom mojej cesty bol Bhután a najlacnejšie letenky do Para v Bhutáne boli práve s odletom z […]

Reply
Letenka na Faerské ostrovy kúpená. Ako zorganizovať cestu - Dvere sveta dokorán 20. januára 2020 - 19:43

[…] sa mi už podarilo absolvovať túry v Huayhuash (Peru) a Yading (Čína), tiež som navštívil Bhután a v skalách vytesané kostoly v Lalibele a Tigray (Etiópia). Piatou destináciou je trek v El […]

Reply

Leave a Comment