Home Letecké spoločnosti Skontrolujte si booking class pred kúpou letenky

Skontrolujte si booking class pred kúpou letenky

by Karol
5 komentárov

Od rezervačnej triedy (booking class) vašej letenky bude závisieť možnosť jej refundácie, výška poplatku za zrušenie letenky, alebo možnosť zmeniť dátum vášho letu.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje rezervačná trieda letenky je aj množstvo míľ, ktoré dostanete do vášho vernostného programu. 

Dôležitosť rezervačnej triedy (Booking class)

Pri najlacnejších letenkách v ekonomickej triede často nedostanete žiadne míle. Pravdupovediac, napríklad pri 300 eurovej letenke do USA sa ani neoplatí pozerať koľko míľ dostanete. Hodnota míľ, ktorú by ste dostali za drahšiu letenku by sa nevyrovnala rozdielu v cene letenky.
Ak ale ak kupujete drahšiu letenku v ekonomickej triede, alebo letenku v biznis triede, mali by ste si vždy overiť koľko dostanete míľ.
V niektorých prípadoch je rozdiel v cene letenky veľmi malý, ale za mierne drahšiu letenku môžete dostať podstatne viac míľ.

Pri niektorých rezervačných triedach nedostanete míle ani za letenku v biznis triede.

wheretocredit.com

Veľmi jednoduchý spôsob ako si overiť koľko míľ môžete akumulovať poskytuje webstránka “Where to credit”. Po zadaní názvu leteckej spoločnosti a rezervačnej triedy sa vám zobrazia všetky letecké spoločnosti s ktorými daná spoločnosť spolupracuje a percento míľ ktoré dostanete.
Rezervačnú triedu by ste mali vidieť v sumári vašich letov ešte pred zaplatením letenky. https://www.wheretocredit.com/

Air France/ KLM

Air France a KLM majú celoročne z Viedne a Budapešti veľa výhodných leteniek v biznis triede. Väčšina z týchto leteniek je ale v rezervačnej triede O, za ktorú nedostanete míle v žiadnom z programov ich partnerov zo SkyTeam. Míle môžete dostať iba do vernostného programu Flying Blue (4 míle za euro ak máte najnižší status).

Lufthansa

Väčšina najlacnejších leteniek Lufthansy v biznis triede je v rezervačnej triede P. Za túto rezervačnú triedu vo väčšine vernostných programov Star Alliance tiež nedostanete žiadne míle. Míle dostanete iba v programoch Miles and More a United MileagePlus. V prípade, že by do vašej destinácie lietali aj Swiss, alebo Austrian, bolo by výhodnejšie rezervovať letenku na ich letoch. Za letenku Austrian a Swiss v rezervačnej triede P dostanete vo väčšine programov Star Alliance 100 percent míľ.

Booking class záver

Pri diaľkových letoch môžete pri podobnej cene letenky dostať u jednej leteckej spoločnosti aj vyše 20 000 míľ a u inej spoločnosti to môže byť nula. Podľa môjho názoru by letecké spoločnosti mali dávať aspoň určité množstvo míľ za každú rezervačnú triedu a to hlavne v biznis triede. Letenky Lufthansy v P triede sa môžu pohybovať v cene okolo 2000 eur. Ak by som zaplatil takúto cenu za letenku, určite by som očakával aspoň základných 100 percent preletenej vzdialenosti.

Ako ušetriť pri kúpe vnútroštátnych leteniek v niektorých mimo európskych krajinách: http://dveresvetadokoran.sk/2019/05/02/vnutrostatne-letenky-v-zahranici-trik-ako-usetrit/

5 komentárov

Súvisiace články

5 komentárov

Emirates biznis trieda: negatívne zmeny - Dvere sveta dokorán 14. júna 2019 - 17:20

[…] Vo všeobecnosti ďalším problémom s rezervačnymi triedami je, že za mnohé z týchto tried nedostanete vo vernostných prípadoch žiadne míle. Aj v prípade biznis triedy. http://dveresvetadokoran.sk/2019/04/22/skontrolujte-si-booking-class-pred-kupou-letenky/ […]

Reply
Biznis trieda z Viedne: Hong Kong a Čína 1350€ - Dvere sveta dokorán 5. decembra 2019 - 12:25

[…] míle do mnohých vernostných programoch Star Aliance. Pred kúpou letenky je vždy dobré si overiť rezervačnú triedu vašej letenky. Koľko míľ dostanete do vášho vernostného programu si môžete zistiť na […]

Reply
Flying Blue, Prečo nelietam s Air France/KLM - Dvere sveta dokorán 12. decembra 2019 - 11:55

[…] Vernostný program Flying Blue funguje na princípe takzvaného revenue base system. Znamená to, že míle nedostanete podľa preletenej vzdialenosti, ale množstvo míľ závisí od ceny letenky. V prípade základného Explorer statusu dostanete 4 míle za každé euro. Za Silver status je to 6 míľ, Gold 7 míľ a Platinum 8 míľ. Za lety s inými leteckými spoločnosťami SkyTeam dostanete míle tradične podľa preletenej vzdialenosti. V týchto prípadoch za každú rezervačnú triedu sú udeľované rozdielne percentá míľ podľa rezervačnej triedy letenky. Vo všeobecnosti o rezervačných triedach som už písal v jednom z minulých blogov. […]

Reply
Letenka v ekonomickej triede môže byť drahšia ako biznis trieda - Dvere sveta dokorán 25. marca 2020 - 18:20

[…] a aj biznis trieda majú každá svoje separátne rezervačné triedy. Tieto rezervačné triedy sú označované písmenami ako napríklad Y, J, P, C atď. Od rezervačnej triedy závisí […]

Reply
Neuveriteľne flexibilná ponuka Qatar Airways - Dvere sveta dokorán 8. júna 2020 - 15:52

[…] letenky. Zmenu destinácie je ale možné vykonať najskôr 14 dní po zakúpení letenky. Ak je rezervačná trieda rovnaká, neplatia sa žiadne ďalšie […]

Reply

Leave a Comment