Home Cestovateľský blog Čína a zdravé stravovanie. Zložitá kombinácia

Čína a zdravé stravovanie. Zložitá kombinácia

by Karol
3 komentáre

Čína a zdravé stravovanie môže byť veľmi ľahko považované za oxymoron. Ak sa pozriete na priemernú reštauráciu v Číne, veľa zdravých jedál na jedálnom lístku nenájdete. Väčšina jedál čo si budete môcť objednať bude plávať v oleji.

Olej, olej, všade olej

Problémom vo všeobecnosti je, že Číňana nevedia variť bez množstva oleja. Ak ich aj požiadate, aby použil menej oleja, výsledok bude stále rovnaký. Prvá reakcia pri objednávke jedla bude, že takto pripravené jedlo nebude chutné. Pri varení možno kuchár naozaj použije trocha menej oleja, ale stáleho budete mať na tanieri podstatne viac oleja ako keby ste si sami varili.
Osobne v Číne nejem jedlá na prípravu ktorých je nutné použiť olej (okrem základných prísad). Týmto ale vylúčim viac ako 95 percent všetkých jedál. Problémom nie je len vysoká kalorická hodnota, ale aj ďalšie zdravotné riziká, lebo je veľmi ťažké zaručiť kvalitu použitého oleja. V posledných rokoch sa vyskytlo v Číne mnoho škandálov týkajúcich sa kvality potravín.

Raňajky v Číne

Raňajky v Číne

Ráno je časť dňa keď sa budete môcť najesť pomerne bez problémov. Pokiaľ nebudete bývať v niektorých z novopostavených moderných štvrtí, každých pár desiatok metrov určite nájdete reštauráciu ponúkajúcu raňajky. Výber je viac menej rovnaký. Varené vajcia, sójové mlieko (豆漿), malé buchty/ knedliky plnené mäsom, alebo zeleninou (包子), buchty bez plnky (饅頭), ryžová polievka (粥) a už menej zdravé na oleji pečené cesto (油條). Mnoho obchodov na raňajky ponúka tiež rôzne rezancové polievky. 

Obed a večera

Ak chcete jesť trocha zdravšie, s obedom a večerou to bude trocha zložitejšie.
Väčšina jedál, ktoré jem v Číne sú polievky. Jednou z najlepších a najznámejších je polievka z ťahaných rezancov s hovädzím mäsom (lamian, 拉麵) pochádzajúca z Lanzhou. V Číne ale nájdete množstvo iných variácii rezancových polievok, hlavne v provincii Shaanxi (Xian). 
Ďalšou možnosťou sú tofu polievky s čínskou kapustou (豆腐白菜湯), ku ktrorým si môžete objednať ryžu.
Plnené knedlíky (餃子 alebo 小籠包) sú tiež tou zdravšou alternatívou v Číne. Ale vyberte si tie pripravované na pare, alebo varené vo vode.

Ťahané rezance s hovädzím mäsom 拉麵
Plnené knedlíky 小籠包

Na juhovýchode krajiny v provincii Guangzhou budete mať možnosť jesť skvelé dim sum (點心). Menšie plnené knedlíky pripravované na pare. Moje najobľúbenejšie sú tie z kreviet.
Hot pot (horúci kotlík) (火鍋) je tiež veľmi populárny v Číne. Vyberte si však ten bez čili papričiek ak chcete jesť niečo ľahšie na žalúdok.

Dim sum 點心
Hot pot 火鍋

Taiwan

Väčšina tradičným jedál na Taiwane pochádza z kontinentálnej Číny. Jeden zásadný rozdiel je ale v tom, že jedlá prípravené na Taiwane sú podstatne ľahšie a menej mastné. Na Taiwane v podstate nemám problém s jedením ako pri cestovaní v kontinentálnej Číne. 

Taiwanské hovädzie cestoviny 牛肉麵
3 komentáre

Súvisiace články

3 komentáre

Dim Sum. To najlepšie z čínskej kuchyne - Dvere sveta dokorán 24. novembra 2019 - 15:51

[…] problém pri cestovaní v Číne je strašne mastná strava, o ktorej som už písal v jednom z predchádzajúcich blogov. Na pare pripravené dim sum s čerstvými krevetami je preto pre mňa ideálne jedlo. Je to nielen […]

Reply

Leave a Comment