Home Letecké spoločnosti Qsuite. Ako letieť v najlepšej biznis triede na svete

Qsuite. Ako letieť v najlepšej biznis triede na svete

by Karol
3 komentáre

Qatar Airways pred dvoma rokmi predstavil Qsuite, úplne novú, revolučnú biznis triedu. Tieto nové sedadlá poskytujú neporovnateľne viac súkromia a priestoru oproti tradičným sedadlám v biznis triede. Najväčšími zmenami sú posuvné dvere na každom sedadle, prvá dvojposteľ v biznis triede a možnosť vytvoriť priestor pre celú rodinu zo štyroch nezávislých sedadiel.

Za posledné dva roky predstavili biznis sedadlá s dverami aj British Airways a Delta Airlines. Tieto sedadlá, aj keď sú veľmi dobré, tak sa podľa mňa nevyrovnajú Qsuite. Jediný produkt, ktorý môže konkurovať Qatar Airways, je len pred 3 týždňami predstavená nová biznis trieda ANA (All Nippon Airways), takzvaná The Room.

Qsuite sedadlá

Qatar Airways Qsuite
Qatar Airways Qsuite
Qatar Airways Qsuite

V Qsuite má každý pasažier priamy prístup do uličky a sedadlá majú posuvné dvere, ktoré je možné po vzlietnutí zatvoriť. Pasažieri tak môžu mať úplne súkromie počas letu a existuje aj možnosť zapnúť znamenie “nevyrušovať”. Dvere ale nesiahajú až po strop a ak by sa niekto postavil priamo k dverám, stále by mohol vidieť dovnútra.

Celý “apartmán” je priestranný a dizajnovo veľmi pekne navrhnutý. Sedadlo hoci nie je až tak široké ako v prípade Singapore Airlines, je veľmi pohodlné na oddych a aj počas spánku. Vo vodorovnej polohe je dĺžku postele až dva metre.

Dotyková obrazovka má 22 palcov. Odkladacích priestorov je viac než väčšina pasažierov može využiť. Po mojom prvom lete som skoro zabudol polovicu svojich vecí v lietadle, kedže boli uložené vo viacerých šuflíkoch o existencii ktorých som počas letu aj zabudol.

Najlepšie sedadlá

Qatar Airways Qsuite
Sedadlá A, K
Qatar Airways business class

Qsuite nemá zlé sedadlá. Ak ale cestujete sami, odporučil by som sedadlá A, alebo K. Tieto sedadlá sú priamo pri okne, a mierne ďalej od uličky. Sedadlá B a J sú tiež pri okne, ale sú umiestnené bližšie k uličke a počas servisu, keď ešte nie sú dvere zatvorené, poskytujú menej súkromia ako sedadlá A a K.

Ak cestujete vo dvojici, môžete si vybrať sedadlá E a F, takzvané honeymoon sedadlá. Prepážka medzi týmito sedadlami sa dá úplne znížiť a vytvoriť jednu veľkú dvojposteľ. Oddelení budete iba v časti nižšie od kolien.

V prípade ak cestujú 4 pasažieri spolu, zo sedadiel E, F, D a G sa dá vytvoriť jeden veľký spoločný priestor. Pri tejto konfigurácii môžu mať všetci 4 pasažieri spoločnú večeru na palube lietadla, kedže dvojesdadlá sú umiestnené oproti sebe a prepážka medzi nimi sa dá tiež odstrániť.

Sedadlá A, E, F a K sú umiestnené proti smeru letu. Tento fakt ale nijako neovplyvní vaše pohodlie. Jedine pri vzlietaní a pristávaní budete mať nezvyčajný pocit, keď vás gravitácia bude tlačiť mierne dopredu.

Qatar Airways Qsuite
Dvojsedadlá

Ktoré lietadlá majú Qsuite

Qatar Airways má momentálne Qsuite v 33 z 57 Boeing 777. Výmena všetkých zostávajúcich starších sedadiel v Boeingoch 777 môže trvať zhruba ďalšie dva roky. Staršie sedadlá v Boeing 777 tiež nie sú zlé a nevyhýbal by som sa im len z dôvodu, že na danej trase nie je Qsuite.

Qsuite je nainštalovaná vo všetkých Airbus A350-1000 a v deviatich najnovších Airbus A350-900. Staršie Airbus A350-900, Airbus A380 a Boeing 787 majú mierne staršie, ale stále veľmi pohodlné reverse herringbone sedadlá. O týchto som písal v recenzií letu Qatar Airways z Viedne do Dohy.

Najlepší spôsob ako si overiť aký typ sedadla bude na vašom lete je použitím aplikácie Seat Alerts. Mapa sedadiel s Qsuite bude vyzerať zhruba nasledovne:

V Google Flights je Qsuite označená ako “individual suite”.

Destinácie s Qsuite

Do Európy lieta Qatar Airways s Qsuite do Berlína, Frankfurtu, Mníchova, Londýna, Paríža, Amsterdamu, Zürichu, Štokholmu a Milána.

V Ázii do Tokia (Haneda a Narita), Pekingu, Šanghaja, Hong Kongu, Singapuru, Bangkoku, Malé, Mumbai a Bangalore.

Na Blízkom východe do Bejrútu, Maskatu a Kuwaitu.

V Oceánii do Aucklandu, Sydney, Melbourne, Adelaide a Canberry.

V Afrike do Kapského Mesta.

V Južnej a Severnej Amerike do Sao Paula, Buenos Aires, New Yorku, Los Angeles, Washingtonu, Chicaga, Dallasu a Houstonu.

Qsuite ale Qatar Airways nikdy negarantuje. V niektorých prípadoch dochádza k výmene lietadiel na poslednú chvíľu ako v prípade môjho posledného letu z Hong Kongu do Dohy.

Qatar Airways business class

Najlacnejšie letenky od 1100 eur

Qatar Airways ponúka po celý rok mnoho zľavnených leteniek v biznis triede. Ak by ste chceli letieť v Qsuite, momentálne má Qatar Airways najlacnejšie letenky s odletom z Izmiru. Napríklad z Izmiru do Singapuru a Bangkoku stojí spiatočná letenka v biznis triede 1100 eur. Z Belehradu je možné letieť do Hong Kongu za 1360 eur.

3 komentáre

Súvisiace články

3 komentáre

Qatar Airways biznis trieda Afrika, Ázia od 1070€ - Dvere sveta dokorán 31. augusta 2019 - 15:40

[…] Letecké spoločnosti […]

Reply
Qatar Airways. Najlepšie business class sedadlá - Dvere sveta dokorán 25. novembra 2019 - 15:54

[…] Qatar Airways postupne vymieňa všetky staré sedadlá v B777 za Qsuite. Momentálne má iba polovica B777-300ER nové Qsuite sedadlá. Všetky lietadlá B777-200LR už majú nainštalované Qsuite. Novododané Airbus A350-900 a všetky Airbus A350-1000 majú tiež Qsuite. Recenzia Qsuite. […]

Reply
Recenzia: Qatar Airways Airbus A320 biznis trieda - Dvere sveta dokorán 25. novembra 2019 - 17:12

[…] Pri mojom poslednom lete z Belehradu do Dohy som mal tentokrát šťastie na Airbus A320 s lie-flat sedadlami. Mojich predchádzajúcich šesť letov na tejto trase som absolvoval v starších regionálnych sedadlách. Pri cene letenky pod 1000 eur som ale ochotný cestovať aj so staršími Airbus A320, hlavne keď viem, že na ďalšom nočnom lete do Hong Kongu už budem cestovať v najnovšom malom “apartmáne”, takzvanom Qsuite. […]

Reply

Leave a Comment