Home Cestovateľské správy Otváranie hraníc. Kam a kedy môžeme cestovať

Otváranie hraníc. Kam a kedy môžeme cestovať

by Karol
1 comment

Otváranie hraníc je len veľmi pomalé a mnohé cestovné obmedzenia spôsobené koronavírusom budú v platnosti minimálne do roku 2021. Niektoré európske krajiny závislé od turizmu už zverejnili konkrétny dátum otvárania sa zahraničným turistom, ale väčšina štátov zatiaľ zverejnila maximálne veľmi vágny harmonogram otvárania hraníc. IATA zostavila interaktívnu mapu, kde môžete nájsť podmienky vstupu do všetkých krajín sveta.

Osobne zatiaľ nebudem na tento rok plánovať žiadnu cestu mimo Európy. Ak by sa situácia v najbližších mesiacoch výrazne zlepšila, nevylučujem ale aj cestu do vzdialenejších krajín. V najbližšej dobe sa preto nebudem zaoberať žiadnym konkrétnym plánovaním dovolenky pokiaľ by som nenašiel veľmi výhodnú (najlepšie error fare) a plne refundovateľnú letenku. Aj keď cestovateľských plánov po koronakríze mám viac než dosť. Blog bude postupne aktualizovaný o krajiny, ktoré umožnia vstup Slovákom na ich územie (hlavne v prípadoch, keď nebude nutné mať negatívny test na koronavírus).

Otváranie hraníc: Európa

Štáty južnej Európy sa snažia zachrániť čo sa dá z letnej turistickej sezóny a boli medzi prvými, ktoré oznámili konkrétne dátumy otvárania hraníc. Dôležitým faktom je, že vo väčšine prípadov nebudú vyžadovať negatívny test na koronavírus. Chorvátsko a Slovinsko boli jednými z prvých krajín, ktoré oznámili, že umožnia vstúpiť Slovákom na svoje územie. Taliansko povolí vstup cudzinco od 3. júna, Španielsko od 1. júla. Cyprus by mal byť pre Slovákov dostupný od 9. júna, ale cesta bez testu na koronavírus by mala byť možná až od 20. júna. V Portugalsku platia cestovné obmedzenia iba pri cestách na Madeiru a Azorské ostrovy (podmienky pri vstupe na Azorské ostrovy). Bulharsko zrušilo zákaz vstupu cudzincov na svoje územie 22. mája a od júna nebude potrebný test na koronavírus. Bez testu sa od 1. júna dostanete aj do Litvy, Lotyšska a Estónska.

Do Srbska a Čiernej Hory je už v tomto momente možné cestovať bez testu na koronavírus.

Od 4. júna možno bez akýchkoľvek obmedzení cestovať do Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Návrat na Slovensko je možný bez karantény. K tomuto zoznamu sa už pridali aj Nemecko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Malta.

Podľa zatiaľ aktuálnych informácií by Nórsko malo byť nedostupné pre turistov zo Slovenska do 20. augusta. Švédske hranice sú otvorené. Po príchode do Írska a Veľkej Británie je povinná 14 dňová karanténa.

Belgicko, Grécko, Luxembursko a Švajčiarsko plánujú otvoriť svoje hranice od 15. júna. Od 15. júna júna plánuje otvoriť hranice aj Francúzsko. Presný termín v prípade Holandska ešte nebol stanovený, ale Slováci by mali mať možnosť vycestovať do Holandska najskôr 15 júna a najneskôr 5. júla.

Do Dánska a na Faerské ostrovy budeme môcť cestovať od 27.6. Do Fínska od 13. júla. Na Island bude možné vycestovať od 15. júna, ale pri vstupe bude potrebné predložiť negatívny test na koronavírus. Ten bude možné vykonať aj na letisku a prvé dva týždne by mal byť dostupný zadarmo (viac informácií v tomto blogu).

Viac informácií o otváraní hraníc Schengenských štátov môžete nájsť tu.

Huayhuash trek, Peru

Otváranie hraníc: Ázia

Asi prvou ázijskou krajinou, ktorá oznámila otváranie sa zahraničným turistom je Indonézia. Platí to zatiaľ len pri cestách na Bali, ktoré by mohli byť možné od júla. Zvyšok ázijských krajín je veľmi zdržanlivý s otváraním hraníc. O budúcich plánoch celého regiónu môžu čo to napovedať vyhlásenia prichádzajúce z Thajska, alebo Taiwanu, kam by turisti mohli vycestovať najskôr v poslednom štvrťroku tohto roka. Thajsko uvažuje aj o skoršom otvorení sa zahraničným turistom, ale len v prípade dlhších ciest na niektoré z thajských ostrovov.

Hong Kong predĺžil zákaz vstupu cudzincov na svoje územie do konca septembra. Transfer na letisku v Hong Kongu je možný od 1. júna. Lety do a z Hong Kongu musia byť v rámci jednej letenky. Letisko v Singapure je už tiež otvorené pre tranzitných pasažierov. Transfer na letiskách v Soule a Tokiu bol vždy povolený (v Tokiu nebol možný presun medzi letiskami Haneda a Narita). Letisko v Taipei ostáva naďalej nedostupné pre tranzitných pasažierov.

Kroky japonskej vlády smerujúce k postupnému otváraniu hraničných prechodov naznačujú, že do Japonska sa nedostaneme tiež skôr ako koncom roka. Momentálne sa diskutuje, že vstup budú mať povolený len obchodní cestujúci z Austrálie, Nového Zélandu, Vietnamu a Thajska a aj to s mnohými obmedzeniami. Napríklad budú potrebné víza a návštevníci nebudú môcť používať hromadnú dopravu v Japonsku.

Čína povoľuje zahraničným leteckým iba jeden let týždenne na svoje územie. Čínske letecké spoločnosti môžu prevádzkovať do každej krajiny iba jeden let týždenne. Tento stav má tiež trvať minimálne do októbra čo znamená, že bežní turisti sa dostanú do Číny až najskôr koncom roka.

Maledivy by malo byť možné navštíviť bez akýchkoľvek testov a obmedzení od 15. júla. Na Sri Lanku by malo byť možné cestovať od 1. augusta. Pred odletom je nutné mať negatívny test na Covid-19 a ďalšie (až 3, podľa dĺžky pobytu) budú vykonané po prílete. Ubytovanie na každý deň a miestnu dopravu je potrebné zabezpečiť pred príletom. Víza budú stáť 100 USD.

Južný Pacifik

Austrália a Nový Zéland plánujú v prvej fáze umožniť svojim občanom navzájom cestovať medzi oboma krajinami. V druhej fáze by mali byť zahrnuté menej zasiahnuté krajiny pacifického regiónu. Cestovanie z ostatných regiónov by malo byť povolené najskôr v polovici decembra. Podľa najnovších neoficiálnych informácií Austrália tento rok nevpustí na svoje územie zahraničných turistov.

Do Francúzskej Polynézie (Tahiti) bude možné vycestovať od 15. júla. Bude potrebný negatívny test na koronavírus, alebo pozitívny test na protilátky Covid-19.

Otváranie hraníc: Austrália

Afrika

Prezident Tanzánie už oznámil, že krajina je otvorená všetkým zahraničným turistom. Osobne by som sa ale vyhol cestám do krajín, v ktorých sa prezident krajiny spolieha na boj proti koronavírusu na modlitby a citrónovú vodu. Boj s koronavírusom zvládli veľmi dobre Seychelly, ktoré by mali otvoriť medzinárodné letisko v Mahé už 1. júna. Návštevníci musia mať pred odletom negatívny test na Covid-19 a platí množstvo ďalších obmedzení. Na druhej strane Južná Afrika oznámila, že vstup cudzincov na svoje územie umožní najskôr vo februári 2021.

Blízky východ

Turisti majú zakázaný vstup do Kataru, ale Qatar Airways nikdy neprerušili svoje lety do Viedne pre tranzitných pasažierov.

Spojené Aranské Emiráty umožnia zahraničným turistom tranzit na svojich letiskách (Dubaj, Abu Dhabi, Sharjah). Letecká spoločnosť Emirates obnovuje lety do Viedne od 15. júna. Vstup do Dubaja bude povolený od 7. júla a pri vstupe bude potrebné predložiť negatívny test na koronavírus (test je možné urobiť aj po prílete na letisku).

Turecko bolo veľmi vážne zasiahnuté koronavírusom a nad letnou dovolenkou v Turecku by som vôbec neuvažoval. O vážnosti situácie niečo hovorí aj fakt, že jedna z najväčších svetových leteckých spoločností Turkish Airlines neobnoví medzinárodné lety skôr ako 10. júna.

Severná a Južná Amerika

Južná Amerika je momentálne epicentrom pandémie koronavírusu. Najhorší stav je v Brazílii, Peru, Čile a Ekvádore a cestu na kontinent by som v najbližších mesiacoch určite neplánoval. Pomerne úspešne s koronavírusom bojuje Argentína, kam boli ale zrušené všetky lety minimálne do septembra. Nemyslím si, že ani po septembri by Argentína umožnila voľný vstup zahraničných turistov.

Mexiko nemá zavedené žiadne cestovné obmedzenia. Cestovanie do Dominikánskej republiky by mohlo byť možné od 1. júla.

Donald Trump včera naznačil možnosť otvorenia hraníc USA pre občanov menej zasiahnutých krajín Európskej Únie. Žiadne bližšie informácie ale neboli zverejnené.

Otváranie hraníc zhrnutie

Vyššie uvedené informácie o otváraní hraníc berte ako informačné. Situácia vo svete sa mení každým dňom a pred vycestovaním si ešte overte všetky podmienky pre vstup.

1 comment

Súvisiace články

1 comment

Austrian Airlines začnú od 15. júna opäť lietať - Dvere sveta dokorán 30. mája 2020 - 14:46

[…] Cestovateľské správy […]

Reply

Leave a Comment