Home Vernostné programy Ako si vybrať ideálny vernostný program aeroliniek

Ako si vybrať ideálny vernostný program aeroliniek

by Karol
6 komentárov

Výber najvýhodnejšieho vernostného programu z množstva leteckých spoločností nemusí byť tak jednoduchý ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pri rozhodovaní je dôležitý cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Bude sa jednať len o zbieranie míľ za občasné lety, alebo chcete dosiahnuť vyšší status v niektorej z aliancii leteckých spoločností? Pri výbere je tiež dôležitá rezervačná trieda vašich leteniek, ale aj fakt či častejšie cestujete s niektorou konkrétnou leteckou spoločnosťou. Ktorý vernostný program bude pre vás teda najzaujímavejší?

Ktorú alianciu si vybrať

Na svete sú tri veľké aliancie leteckých spoločností v rámci ktorých môžete zbierať míle na letoch všetkých jej členov. Týmito sú Star Alliance (Lufthansa Group, United, Turkish Airlines, Eva Air atď), Oneworld (British Airways, American Airlines, Qatar Airways atď) a SkyTeam (Air France/ KLM, Delta, Alitalia atď).

Ak cestujete lietadlom častejšie (hlavne na diaľkových letoch), mali by ste sa zamyslieť či sa oplatí vždy kupovať úplne najlacnejšiu letenku, výsledkom čoho je, že míle máte rozložené v rámci všetkých troch aliancii a ani v jednej nemáte dostatok míľ na výber letenky za míle, alebo ani v jednej nedosiahnete vyšší status.

Z pohladu osoby žijúcej na Slovensku je najzaujímavejšia Star Aliance. Slovensko je z veľkej miery obklopené krajinami, kde najväčšie domáce letecké spoločnosti patria do Star Alliance. Napríkad v Rakúsku je to Austrian Airlines, v Poľsku LOT, v Nemecku Lufthansa, vo Švajčiarsku Swiss a Maďarsko môžeme tiež zaradiť do oblasti vplyvu Star Alliance, kedže LOT v poslednej dobe z Budapešti výrazne rozširoval sieť svojich priamych letov a silné zastúpenie tu má aj Lufthansa Group.

Na mape sú modrou farbou označené krajiny, kde najväčší domáci prevádzkovateľ patrí do Star Alliance, zelenou Oneworld a červenou SkyTeam.

Pravdaže, ak často cestujete s leteckou spoločnosťou z inej aliancie, mali by sústrediť na výber vernostného programu z tejto aliancie.

Nezaradené letecké spoločnosti

Väčšina veľkých svetových leteckých spoločností je zaradená v jednej z troch už spomínaných aliancií. Stále ale existuje niekoľko nezaradených leteckých spoločností. Jednými z tých najväčších sú Emirates, Etihad Airways, alebo Hainan Airlines. Vernostné programy týchto leteckých spoločností tiež spolupracujú s ďalšími nezaradenými spoločnosťami. Napríklad míle za let s Oman Air je možné zbierať do vernostného programu Etihad Guest. Okrem Etihad Guest, Emirates Skywards je ešte zaujímavý vernostný program Alaska Airlines Mileage Plan. Aj keď Alaska Airlines tento rok vstupuje do aliancie Oneworld, do budúcnosti by stále mala spolupracovať aj s nezaradenými spoločnosťami.

Air China

Vernostné programy Star Alliance

Asi najpopulárnejším vernostným programom v strednej Európe je Miles and More od Lufthansa Group. Tento vernostný program nepovažujem za veľmi dobrý, hlavne odkedy začali míle prideľovať podľa ceny letenky a nie podľa preletenej vzdialenosti. Získanie vyššieho statusu je tiež ťažšie ako v mnohých iných vernostných programoch Star Alliance. Osobne som sa minulý rok rozhodol po 20 rokoch odísť z Miles and More.

Pri výbere vernostného programu Star Alliance by ste sa mali pozrieť po Miles+Bonus od Aegean Airlines, alebo Miles and a Smiles od Turkish Airlines. V týchto dvoch programoch sa da pomerne rýchlo dopracovať k Star Alliance Gold a pomerne jednoducho je možné si ho aj udržať.

Ak v Miles+Bonus v priebehu 60 mesiacov získate aspoň jednu míľu, platnosť všetkých míľ je predĺžená na ďalších 60 mesiacov. Vernostný program Aegean Airlines je preto zaujímavý nielen pre ľudí snažiacich sa získať Star Alliance Gold, ale aj pre tých čo cestujú menej, kedže míle prakticky neexpirujú pokiaľ raz za 5 rokov využijú let Star Alliance (pozor, za niektoré najlacnejšie letenky v ekonomickej triede s Lufthansa Group v Miles+Bonus míle nedostanete).

Oneworld, Qatar Airways

Vernostné programy Oneworld

Asi najzaujímavejším vernostným programom Oneworld pre ľudí žijúcich na Slovensku je Executive Club od British Airways. V Executive Club míle (Avios) neexpirujú pokiaľ v priebehu 36 mesiacov máte na účte aspoň jednu transakciu. Môže sa jednať o míle za let, výber letenky za míle, alebo aj kúpu míľ. S British Airways sa dá tiež pomerne rýchlo dopracovať k vyššiemu statusu Oneworld (Sapphire).

V Oneworld ja využívam vernostný program Privilege Club od Qatar Airways. Tento program môže byť zaujímavý hlavne pre tých čo často cestujú s Qatar Airways. Privilege Club ponúka mnoho promo akcií, pri ktorých je možné získať až 5 násobok míľ za lety s Qatar Airways. Hodnota míľ za lety s inými leteckými spoločnosťami Oneworld je tu ale veľmi nízka.

Vernostné programy SkyTeam

V skupine SkyTeam som nenašel žiadny pre mňa vyhovujúci vernostný program a preto sa vo väčšine prípadov vyhýbam letom s ich členmi. Vynimkou bola napríklad tohtoročná 500 eurová spiatočná letenka v biznis triede z Budapešti na Havajské ostrovy.

Flying Blue od Air France/ KLM je asi najlepším programom SkyTeam. Platí to ale len pokiaľ necestujete často s Air France/ KLM, kedže Flying Blue za lety s AF a KL kódom dáva míle podobne ako Miles and More podľa hodnoty letenky a nie podľa preletených míľ. Tento takzvaný revenue based system je vo väčšine prípadov nevýhodnejší v porovnaní s tradičným systémom, kde sa míle dávajú podľa preletenej vzdialenosti.

Pokiaľ by ste často cestovali s Air France/ KLM, mohli by ste uvažovať nad vernostným programom Delta Airlines SkyMiles. V SkyMiles dostanete viac míľ za lety s Air France/KLM ako vo Flying Blue.

Míle v SkyMiles neexpirujú. Vo Flying Blue ak máte len základný status tak budete musieť aspoň raz za dva roky získať míle za let so SkyTeam, aby sa vám predĺžila platnosť míľ.

6 komentárov

Súvisiace články

6 komentárov

Aká je hodnota míľ vo vašom vernostnom programe - Dvere sveta dokorán 24. septembra 2020 - 21:57

[…] Vernostné programy […]

Reply
Cenová vojna: SkyTeam biznis trieda do USA 810€ - Dvere sveta dokorán 30. septembra 2020 - 23:31

[…] Vernostné programy […]

Reply
Môj zisk Star Alliance Gold od Aegean počas pandémie - Dvere sveta dokorán 21. októbra 2020 - 21:52

[…] zastúpenia Lufthansa Group v strednej Európe sú pre ľudí z tohto regiónu najzaujímavejšie vernostné programy skupiny leteckých spoločností Star Alliance. Ak by ste mali záujem získať status Star Alliance Gold, jedným z najzaujímavejších […]

Reply
Biznis trieda: Čile 1040 €, Čile + Mexiko 1160 € - Dvere sveta dokorán 6. novembra 2020 - 17:29

[…] 2021 (10. jún je posledný možný návrat). Rezervačná trieda I. Aeromexico je súčasťou SkyTeam a všetky lety sú na Boeing 787 s lie-flat […]

Reply
Ľahký Sixt status match s leteckými programami - Dvere sveta dokorán 16. mája 2021 - 20:01

[…] Vernostný program ktorej leteckej spoločnosti môže byť pre vás najvýhodnejší môžete zistiť v tomto blogu. […]

Reply

Leave a Comment