Home Letecké spoločnosti Rezervácia sedadla na zlomyseľnom Ryanair(e)

Rezervácia sedadla na zlomyseľnom Ryanair(e)

by Karol
3 komentáre

Nízkonákladové letecké spoločnosti sú známe svojími schopnosťami vyžmýkať z cestujúcich čo najväčšiu sumu peňazí pri kúpe leteniek. Osobne pomerne málo cestujem s low cost spoločnosťami. Po pripočítaní rôznych poplatkov sa konečná cena leteniek často vyrovná cenám leteniek tradičných leteckých spoločností. Určite preto nie som odborník na Ryanair, ale v tomto blogu by som chcel upozorniť na niekoľko zaujímavých skutočností, s ktorými som sa stretol počas a po check-in procese. Ako prebiehala moja rezervácia sedadla na lete Ryanair z Bratislavy na Korfu?

Rezervácia sedadla na Ryanair

Ak sa rozhodnete neplatiť extra poplatok za rezerváciu miesta v lietadle, Ryanair sa bude snažať priradiť vám to najhoršie sedadlo. V období pandémie koronavírusu je takáto taktika podľa mňa neetická, lebo Ryanair sa ani v prípade poloprázdnych letov nesnaží dodržiavať sociálnu vzdialenosť na svojich palubách. Ak si aj zaplatíte za sedadlo, je dosť veľká šanca, že vedľa vás dostane sedadlo pasažier, ktorého bude chcieť letecká spoločnosť potrestať za to, že si za rezerváciu miesta nepriplatil.

Môj let s Ryanair z Bratislavy na Korfu bol v období pandémie koronavírusu a predpokladal som, že let nebude plný. Z tohto dôvodu som si pri kúpe letenky sedadlo nerezervoval. Check-in som vykonal hneď ako bol sprístupnený (48 hodín pred odletom). Počas web check-in budete upozornení, že máte poslednú šancu si vybrať sedadlo za poplatok. Toto nie je ale pravda a sedadlo si za poplatok môžete zmeniť aj po check-in. Zmenu je možné spraviť priamo v mobilnej aplikácii vo vašom palubnom lístku. Ja som postupne sledoval vývoj obsadenosti lietadla až do dvoch hodín pred odletom, keď bola mapa sedadiel (a tým aj možnosť zmeny sedadla) odstránená z aplikácie.

Ako sa postupne obsadzovali miesta v lietadle

Môj predpoklad bol, že prví check-in pasažieri dostanú miesta pri uličke, alebo pri okienku. Prvé boli ale obsadzované stredné sedadlá ako je vidno z mapy sedadiel:

V niektorých prípadoch sú obsadené aj sedadlá pri uličke a okienku, ale predpokladám, že sa jedná väčšinou o predplatené miesta. Korfu je dovolenková destinácia a málo ľudí tam cestuje bez partnera. Na mape sedadiel je ale vidno, že mnoho ľudí vedľa seba nemá spolucestujúceho. Predpokladám, že aj páry cestujúce spolu boli rozdelené. Má niekto osobnú skúsenosť ako systém Ryanair prideľuje sedadlá skupinám ľudí, ktorí si za miesto nezaplatili?

Najviac ma asi prekvapilo, že po zaplnení štandardných stredných sedadiel, začal systém naďalej prideľovať stredné sedadlá dokonca aj pri núdzovom východe. Tieto sedadlá sú jednými z najdrahších a za normálnych okolností sú spoplatnené sumou 19 eur.

Ja som cestoval sám a na mape sedadiel je moje sedadlo vysvietené na zeleno s označením KP (12E). Systém neskôr vedľa mňa pridelil úplne neznámeho pasažiera na sedadlo 12D. Našťastie sedadlo 12F ostalo voľné a nakoniec som si presadol na toto sedadlo. Ak by bolo sedadlo 12F tiež obsadené, až potom by som zaplatil za zmenu sedadla. Toto bol tiež jeden z dôvodov prečo som pravidelne sledoval obsadenosť lietadla.

Zhrnutie

Pri letoch s Wizzair som sa s podobným spôsobom prideľovania sedadiel nestretol. Na rozdiel od Ryanair mi v prípade Wizzair bolo vždy pridelené sedadlo pri uličke, alebo pri okienku. Je nešťastné, že Ryanair nezmenil systém rozdeľovania sedadiel ani v období koronavírusu. Pri mojom návrate z Korfu už zvolím odlišnú taktiku. Web check-in uskutočním len niekoľko hodín pred odletom. Takto si budem vedieť overiť, či neskorším check-in mám väčšiu šancu získať miesto pri uličke, alebo okienku. Máte aj vy skúsenosť s automatickým prideľovaním sedadiel na letoch s Ryanair?

Aktualizácia 1.10.: Pri mojom návrate z Korfu som zvolil úplne opačnú taktiku pri check-in. Check-in som spravil zhruba 10 hodín pred odletom, keď už mala väčšina pasažierov pridelené sedadlá. Let bol opäť plný z 2/3 a všetky stredné sedadlá boli obsadené. Systém mi preto pridelil miesto pri uličke. Pri návrate som si tiež všímal, ako boli usadení ľudia cestujúci spoločne. Mnoho z týchto ľudí bolo rozmiestnených po celom lietadle a preto predpokladám, že väčšina cestujúcich čo si nezaplatili za sedadlo boli “rozhádzaní” po celom lietadle.

Mapa sedadiel Ryanair.

3 komentáre

Súvisiace články

3 komentáre

Ako Ryanair môže prispievať k šíreniu koronavírusu - Dvere sveta dokorán 26. septembra 2020 - 19:43

[…] Letecké spoločnosti […]

Reply
Stratégia výberu čo najlepšieho sedadla v lietadle - Dvere sveta dokorán 1. októbra 2020 - 14:56

[…] Letecké spoločnosti […]

Reply
Recenzia Ryanair. OK let s jedným problémom - Dvere sveta dokorán 14. októbra 2020 - 1:26

[…] si dopredu miesto nerezervovali. Podrobnejšie o tom ako Ryanair prideľuje sedadlá som už písal v minulom blogu. Zdá sa, že Ryanair týchto pasažierov usádza na stredné sedadlá a aj skupiny ľudí čo […]

Reply

Leave a Comment