Home Recenzie aerolínií Recenzia Aegean Airlines a Olympic Air

Recenzia Aegean Airlines a Olympic Air

by Karol
6 komentárov

Aegean Airlines je najväčšou leteckou spoločnosťou v Grécku a z Atén prevádzkuje lety aj do Viedne a Budapešti. Olympic Air je ich dcérskou leteckou spoločnosťou, ktorá prevádzkuje vnútroštátne lety. Začiatkom júla som absolovoval celkovo 6 letov v ekonomickej triede s týmito dvoma leteckými spoločnosťami na trase Viedeň – Atény – Mykonos – Atény – Corfu – Atény – Viedeň. Servis na palube bol v dôsledku pandémie koronavírusu značne obmedzený.

Star Alliance Gold

Hlavným dôvodom výberu Aegean Airlines pri mojej ceste do Grécka bolo dosiahnutie statusu Star Alliance Gold v ich vernostnom programe Miles+Bonus. Na dosiahnutie Star Alliance Gold v Miles+Bonus vám bude stačiť za 12 až 24 mesiacov akumulovať 36 000 míľ a absolvovať šesť letov na palubách Aegean Airlines/ Olympic Air. Na udržanie Gold statusu stačí následne za jeden rok získať 12 000 míľ a absolvovať 4 lety s Aegean a Olympic. V žiadnom inom vernostnom programe Star Alliance sa k statusu Gold neprepracujete tak rýchlo ako v prípade Miles+Bonus. Viac informácií ako najrýchlejšie získať Star Alliance Gold sa môžete dočítať v tomto blogu.

Aegean Airlines: Viedeň – Atény strava

Aegean Airlines už niekoľko rokov po sebe získala titul najlepšej regionálnej leteckej spoločnosti v Európe. V období, keď väčšina európskych leteckých spoločností značne obmedzila palubný servis, Aegean Airlines na dlhších európskych letoch stále podáva teplú stravu. Väčšinou sa jedná o tradičné grécke špeciality. V biznis triede je podávané jedlo pozostávajúce z troch chodov. Počas môjho letu bol ale z dôvodu pandémie koronavírusu servis značne obmedzený. Každý pasažier dostal iba balíček obsahujúci žemlu so syrom a šunkou, keksom a fľaškou vody. Pasažieri v biznis triede dostali úplne rovnaký balíček.

Olympic Air

Sedadlá a batožina

Aegean ponúkajú dva typy leteniek v ekonomickej triede: GoLight a Flex. GoLight nezahŕňa check-in batožinu. V tomto prípade si je možné zobrať na palubu zadarmo jeden kus väčšej batožiny do hmotnosti 8 kilogramov. Pri kúpe letenky je možné za poplatok rezervovať sedadlo. Najlacnejšie takzvané štandardné sedadlá sú dostupné za 4 eurá a nachádzajú sa v zadnej časti lietadla. Tieto sedadlá majú pomerne málo miesta na nohy a porovnal by som ich k nízkonákladovým leteckým spoločnostiam. Ak ste vyšší, Up front sedadlá nachádzajúce sa v prednej časti lietadla sú pohodlnejšie a poplatok za rezerváciu je 16 eur. Ja som si vybral sedadlo pri núdzovom východe za 18 eur, ktoré sú podľa mňa najpohodlnejšie. Pri online check-in sú už štandardné sedadlá dostupné k rezervácii zadarmo.

V prípade biznis triedy je batožina a aj výber sedadla zadarmo. Sedadlá v biznis triede sú ale úplne rovnaké ako v prípade ekonomickej triedy. Rozdiel oproti ekonomickej triede je, že stredné sedadlá ostávajú voľné. S rovnakým problémom s kvalitou sedadiel v biznis triede sa stretnete pri cestách s väčšinou európskych leteckých spoločností (viac informácií v tomto blogu).

Inflight entertainment a palubný personál

Aj keď som cestoval v období koronavírusu, keď je mierne obmedzená interakcia s palubným personálom, letušky boli počas celého času veľmi príjemné. Všetkých šesť letov bol úplne na čas a lietadlá boli veľmi čisté. Pred letom je možné si stiahnuť aplikáciu Aegean Airlines, ktorá umožní počas letu sa pripojiť k inflight entertainment systému. Obsah je ale značne obmedzený a dostupné sú väčšinou iba grécke noviny a hudba na počúvanie. Filmy nie sú vôbec zaradené do ponuky.

Olympic Air

Olympic Air majú vo svojej flotile iba turbovrtulové lietadlá Dash 8 a ATR-42. Dash 8 sú jedny z mojich najneobľúbenejších lietadiel z dôvodu veľmi úzkej kabíny (recenzia Austrian Airlines Dash 8), ale na krátke vnútroštátne lety sú akceptovateľné. Mnohé vnútroštátne lety na Airbus A320 sú označované kódom Olympic Air, ale lietadlá a aj posádka sú od Aegean Airlines. Na vnútroštátnych letoch je podávaná voda a keksy. Cena za rezerváciu sedadla na vnútroštátnych letoch je nižšia ako na medzinárodných letoch.

Aegean Airlines zhrnutie

Aegean Airlines je veľmi solídna letecká spoločnosť a bola by mojou prvou voľbou pri cestách do Grécka. Platí hlavne v prípade, keď servis na palube nie je obmedzený ako tomu bolo počas pandémie koronavírusu. Pravdaže platí to len v prípade rozumnej ceny letenky. Najväčším negatívom Aegean Airlines sú štandardné sedadlá, ktoré nie sú veľmi pohodlné.

Recenzia letu s Aegean Airlines v biznis triede z Viedne do Atén.

6 komentárov

Súvisiace články

6 komentárov

Aký bol môj prvý let po otvorení hraníc - Dvere sveta dokorán 21. júla 2020 - 15:26

[…] Recenzie aerolínií […]

Reply
Miles+Bonus, najlepší program Star Aliance? - Dvere sveta dokorán 26. júla 2020 - 23:44

[…] Recenzie aerolínií […]

Reply
Najlepší lounge na letisku v Aténach - Dvere sveta dokorán 18. septembra 2020 - 15:20

[…] Recenzie aerolínií […]

Reply
Star Alliance: Tri promo akcie na letenky do Grécka - Dvere sveta dokorán 20. mája 2021 - 15:38

[…] Recenzie aerolínií […]

Reply
Recenzia: Aegean Airlines biznis trieda VIE - ATH - Dvere sveta dokorán 20. júna 2021 - 10:01

[…] Recenzie aerolínií […]

Reply

Leave a Comment