Home Cestovateľský blog Ako zorganizovať cestu na Faerské ostrovy

Ako zorganizovať cestu na Faerské ostrovy

by Karol
3 komentáre

Pred zhruba troma rokmi som si spravil nový zoznam šiestich destinácií, ktoré som chcel prioritne navštíviť v najbližšom období. Z tohto zoznamu sa mi už podarilo absolvovať túry v Huayhuash (Peru) a Yading (Čína). Tiež som navštívil Bhután a v skalách vytesané kostoly v Lalibele a Tigray (Etiópia). Piatou destináciou je trek v El Chaltén (južná Patagónia), kam by som mal cestovať o necelé dva mesiace. Posledným miestom z tohto zoznamu sú Faerské ostrovy.

Obdobie vhodné na návštevu Faerských ostrovov je pomerne krátke. Od októbra do mája sú z dôvodu geografickej polohy dni veľmi krátke a počasie veľmi nestále. Aj v letnom období každý deň v priebehu pár hodín, alebo minút môžete zažiť štyri ročné obdobia. Posledných pár rokov som väčšinu času strávil na Taiwane a až teraz sa mi podarilo zosúladiť môj harmonogram s obdobím vhodným na návštevu Faerských ostrovov. Zdá sa ale, že najlepší čas na návštevu som už premeškal. Vďaka instagramu sa ostrovy stávajú stále populárnejšie medzi zahraničnými turistami, čo spôsobilo aj zopár negatívnych zmien.
Aktualizácia 17.8.: Miesta, ktoré som navštívil počas cesty na Faerské ostrovy.

Geaografická poloha a politický status

Faerské ostrovy sa nachádzajú v severnej časti Atlantického oceánu medzi Škótskom a Islandom. Toto súostrovie je tvorené 18 ostrovmi s celkovou rozlohou 1399 kilometrov štvorcových. Faerské ostrovy sú autonómnou oblasťou Dánska, ale nie sú súčasťou Európskej únie.

Ako sa dostať na Faerské ostrovy

Faerské ostrovy majú vlastnú leteckú spoločnosť Atlantic Airways so zakladňou na letisku Vágar. Najdôležitejšie destinácie Atlantic Airways sú Kodaň, Paríž, Bergen, Edinburgh a Reykjavík. Najlacnejšie sa do Vágaru dostanete z Dánska odkiaľ ceny spiatočných leteniek začínajú na 160 eur. Z Kodane do Vagaru lieta aj Scandinavian Airlines, ale ich ceny leteniek sú o niečo vyššie. Ak cestujete zo strednej Európy a nechcete kupovať dve separátne letenky (napríklad Viedeň – Kodaň a Kodaň – Vágar), KLM má code share lety s Atlantic Airways a spiatočné letenky z Viedne, alebo Prahy možete kúpiť už za 250 eur. Nevýhodou letov s KLM je vo väčšine prípadov nutnosť dvakrát presadať.

Na ostrovy je tiež možné cestovať s trajektom z Dánska a Islandu.

Ako cestovať po ostrovoch

Cesty na Faerských ostrovoch sú v dobrom stave a šoférovanie by preto nemalo robiť veľký problém. Nevýhodou je, že prenájom auta na jeden deň stojí minimálne 110 eur. Okrem toho je nutné platiť za trajekty a za niektoré podmorské tunely. Hlavne ak cestujete sami (ako v mojom prípade), môžete uvažovať nad využitím miestnych autobusov. Autobusmi sa dá dostať so väčšiny turistami navštevovaných miest a cestovný poriadok nadväzuje na čas odchodu trajektov.

Za 500 DKK (67 eur) je možné kúpiť 5 dňový lístok, s ktorým je možné cestovať so všetkými autobusmi a trajektami na súostroví. V tejto cene nie je zahrnutý iba trajekt na ostrov Mykines. 7 dňový lístok stojí 700 DKK.

Cestovanie na Faerských ostrovoch, tak ako vo všetkých škandinávskych krajinách je pomerne drahé. Prekvapujúco cestovanie helikoptérou je veľmi lacné. Miestne vláda dotuje linky prevádzkované helikoptérami, a nízke ceny lístkov môžu využiť aj zahraniční turisti. Ceny leteniek začínajú už na 11 eur. Ak ste niekedy chceli letieť helikoptérou, určite by ste mali využiť túto ponuku. Z dôvodu dotačnej politiky sú pre cudzincov dostupné iba letenky jedným smerom, návrat už musíte absolvovať autobusom.

Poplatky za túry. 27 eur za 2 hodiny

Jedným z negatív postupného nárastu počtu turistov cestujúcich na Faerské ostrovy je, že za mnohé túry, ktoré boli donedávna zadarmo budete musieť teraz platiť. Väčšina chodníkov prechádza cez súkromné pozemky a mnohí majitelia za posledné dva roky začali vyberať poplatky za prechod ich statkov. Vstupné je ale veľmi drahé a priemerná cena je okolo 27 eur. Vyberanie vstupného je odôvodňované ochranou prírody. 27 eur je podľa mňa extrémne vysoká cena a ochrana prírody je len výhovorka na rýchle zbohatnutie. Je potrebné si uvedomiť, že väčšina z týchto túr netrvá viac ako dve hodiny.

Za návštevu väčšiny turisticky najznámejších miest ako napríkad ostrov Mykines, jazero Sorvagsvatn, pláž Saksun, alebo maják Kalsoy budete musieť teraz zaplatiť.

Ubytovanie

V hlavnej turistickej sezóne za jednu noc ubytovania zaplatíte minimálne 100 eur. V prípade ak ste ochotní zdieľať kúpeľňu s ďalšími ľudmi, môžete zohnať ubytovanie pre dve osoby už za 60 eur na noc. Pri letisku Vágar sa nachádza aj hostel, kde za jednu noc zaplatíte 33 eur. Hotelov na ostrovoch je veľmi málo a preto by ste mali hľadať ubytovanie aj cez Airbnb a spraviť rezerváciu čo najskôr. Pravdaže zďaleka najlacnejšie sú stanové miesta ak by ste cestovali so svojím stanom.

Faerské ostrovy viac informácií

V tomto blogu uvádzam len základné informácie ohľadom Faerských ostrovoch. Po absolvovaní mojej cesty v prvej polovici augusta napíšem podrobnejší blog o mojích dojmoch a o miestach, ktoré som navštívil. Dovtedy sa môžete nechať inšpirovať na visitfaroeislands.com.

3 komentáre

Súvisiace články

3 komentáre

Top 10: najkrajšie ostrovy na svete - Dvere sveta dokorán 6. apríla 2020 - 1:01

[…] rozšíriť. Horúcimi kandidátmi sú napríklad: Svalbard/ Špicbergy, Lofoty, Faerské ostrovy (kam som mal ísť v auguste, ale koronavírus ma asi nepustí), Azorské ostrovy, Socotra v Jemene, Island of Mozambique, […]

Reply
Chcete zadarmo test na Covid-19? Navštívte Faerské ostrovy - Dvere sveta dokorán 28. júla 2020 - 23:25

[…] turistov. Základne informácie ako naplánovať cestu na Faerské ostrovy nájdete v tomto mojom staršom blogu. Aktuálne informácie o testoch a krajine budem postupne zverejňovať budúci týžden po mojom […]

Reply
Najkrajšie miesta na Faerských ostrovoch - Dvere sveta dokorán 13. augusta 2020 - 19:54

[…] pobytu z dôvodu zlého počasia nestihol absolvovať asi štvrtinu výletov z pôvodného plánu. Ako zorganizovať cestu na Faerské ostrovy som už písal v predchádzajúcom blogu a dnes len zhrniem podľa mňa najzaujímavejšie miesta […]

Reply

Leave a Comment