Home Cestovateľský blog Stratégia výberu čo najlepšieho sedadla v lietadle

Stratégia výberu čo najlepšieho sedadla v lietadle

by Karol
3 komentáre

Nie všetky sedadlá v lietadle sú si rovnocenné. Je veľký rozdiel či máte stredné sedadlo medzi dvoma neznámymi pasažiermi, alebo sedíte pri okienku pri núdzovom východe, kde máte oveľa viac priestoru na nohy. Akú stratégiu volím pri výbere sedadla, aby som zbytočne nemusel priplácať za rezerváciu a aby som cestoval čo najpohodlnejšie?

Rezervácia sedadla v lietadle: voľné sedadlo vedľa vás

Ak cestujem sám, pri rezervácii sedla v lietadle si vždy vyberám miesto v rade, kde už niekto sedí. Príklad: ak sú 3 sedadlá spolu (A,B,C), nájdem si rad kde A je už rezervované, a vyberiem si sedadlo C. Ak váš let nie je plný, je väčšia pravdepodobnosť, že sedadlo B ostane voľné.

Ak cestujeme dvaja, rezervujem sedadlá A a C v rade kde sú všetky tri sedadlá voľné. Ak je váš let plný a sedadlo B bude nakoniec obsadené, vždy môžete poprosiť daného človeka z miesta B, či by si bol ochotný s vami sedadlo vymeniť. Nemyslím si, že by bolo veľa ľudí čo by dobrovoľne chceli sedieť na strednom sedadle.

Výber sedadla pri web check-in

Veľa leteckých spoločností účtuje poplatok za rezerváciu sedadla. Ak sa mi nepodarí rezervovať sedadlo zadarmo, nastavím si v telefóne notifikáciu na čas, keď letecká spoločnosť otvára web check-in. Pri web check-in si už môžete vo väčšine prípadov rezervovať sedadlo zadarmo. V čase, keď sa sprístupňuje online check-in väčšinou ešte nebudete mať problém nájsť lepšie sedadlo.

Ak by ste sa ale báli že pri web check-in už nenájdete dobré miesto, môžete postupne sledovať obsadenosť vášho letu na aplikácii Seat Alerts, ktorá zobrazuje aktuálnu situáciu obsadenosti letov. Ak by sa lepšie sedadlá míňali, vždy si môžete dodatočne zaplatiť za rezerváciu sedadla. Nemusíte si spraviť rezerváciu sedadla hneď pri kúpe letenky.

Po tom čo si spravíte web check-in, môžete stále sledovať obsadenosť sedadiel na Seat Alerts. Ak niekto obsadí sedadlo vedľa vás, alebo sa uvoľní lepšie sedadlo, pri check-in na letisku môžete vždy požiadať o zmenu sedadla. Prípadne si môžete zmeniť sedadlo hneď v online systéme leteckej spoločnosti.


Seat Alerts

Skorší príchod na letisko a vyšší status vo vernostnom programe

Sedadlá pri núdzovom východe sú jednými z najpohodlnejších v lietadle. Ak tieto sedadlá nie sú dostupné zadarmo pri web check-in, snažím byť na letisku čo najskôr pred odletom. Ak ste medzi prvými na check-in, vždy je väčšia pravdepodobnosť, že miesto pri núdzovom východe bude stále voľné.


Vyšší status vo vernostných programoch leteckých spoločností vám tiež umožní si vo väčšine prípadov zadarmo rezervovať sedadlo este pri kúpe letenky. Pri niektorých leteckých spoločnostiach si budete môcť zadarmo rezervovať aj miesto pri núdzovom východe.

Rezervácia sedadla v lietadle: nízkonákladové letecké spoločnosti

Pri nízkonákladových leteckých spoločnostiach mám inú stratégiu. Ak je dĺžka letu do 1 1/2 hodiny a cestujem sám, sedadlo si vôbec nevyberám. Počkám kým mi letecká spoločnosť priradí sedadlo pri web check-in. Zatiaľ som vždy dostal dobré miesto a nikdy som nemusel sedieť medzi dvoma ľuďmi. Ak je let dlhší, rezervujem si miesto pri núdzovom východe. Okrem toho, že sedadlo je pohodlnejšie, existuje aj väčšia šanca, že vedľa vás nebude nikto sedieť, lebo tieto miesta sú najdrahšie a veľká väčšina ľudí si vyberie lacnejšie miesta. Moja taktika pri letoch s Ryanair je opäť odlišná. Viac o rezervácii miesta na Ryanair nájdete v tomto blogu.

Mimochodom na Seat Alerts nenájdete nízkonákladové letecké spoločnosti.

3 komentáre

Súvisiace články

3 komentáre

Lufthansa, Austrian zvyšujú poplatky za rezerváciu sedadla - Dvere sveta dokorán 7. decembra 2019 - 14:10

[…] Vyberať extra poplatky za sedadlá v premium economy a biznis triede sa mi zdá pritiahnuté za vlasy, hlavne keď pri väčšine leteckých spoločností sú rezervácie týchto sedadiel zadarmo. V prípade premium economy a biznis triede by som určite neplatil za rezerváciu sedadla. V prípade ekonomickej triedy si osobne za rezerváciu sedadla nepriplácam a snažím sa urobiť web check-in hneď ako je sprístupnený. V tomto čase je už výber väčšiny sedadiel zadarmo a hneď po otvorení web-check in by malo byť možné nájsť vhodné sedadlá. Viac o mojej stratégii výberu sedadiel. […]

Reply
Nie vždy sú nízkonákladové letecké spoločnosti lacnejšie - Dvere sveta dokorán 31. júla 2020 - 22:57

[…] Moja stratégia výberu sedadla v lietadle. […]

Reply
Komu patrí stredná opierka na ruky v lietadle? - Dvere sveta dokorán 25. decembra 2020 - 18:17

[…] posledných rokoch som vhodnou stratégiou výberu sedadla vždy dosiahol, že som dostal sedadlo pri uličke, alebo okienku. Opierku na ruky vždy […]

Reply

Leave a Comment