Home Vernostné programy Star Alliance vs. oneworld vs. SkyTeam. Ktorá aliancia má najlepší status?

Star Alliance vs. oneworld vs. SkyTeam. Ktorá aliancia má najlepší status?

by Karol
0 comment

Vyšší status vo vernostnom programe leteckej spoločnosti vám môže ušetriť nemalú sumu peňazí a zároveň zvýšiť komfort pri cestovaní. Na svete existujú tri veľké aliancie aeroliniek, ktorými sú SkyTeam, Star Alliance a oneworld. Vyšší status v jednej leteckej spoločnosti vám umožní využívať benefity na letoch všetkých aeroliniek patriacich do toho istého zoskupenia. Vyšší status ktorej z týchto aliancií je najlepší?

Pravdaže neexistuje jednoduchá všeobecná odpoveď na túto otázku. Ak napríklad pravidelne cestujete s Austrian Airlines, status Gold od Star Alliance, do ktorej patria aj Austrian by bol pre vás najzaujímavejší.

Ak ale nepreferujete žiadnu leteckú spoločnosť, dnešný súhrn vám môže pomôcť pri výbere vášho vernostného programu.

Saudia lounge
Alfursan lounge Saudia

Aliancie a ich statusy

Star Alliance:

  • Star Alliance Silver
  • Star Alliance Gold

SkyTeam:

  • SkyTeam Elite
  • SkyTeam Elite Plus

Oneworld:

  • oneworld Ruby
  • oneworld Sapphire
  • oneworld Emerald

Vyššie uvedené sú všeobecné označenia, aj keď väčšina vernostných programov používa iné názvy svojich statusov. Mnohé benefity najnižších statusov vám budú platiť iba pri cestách s leteckou spoločnosťou, v ktorej máte vašu vernostnú kartu.

Ja mám momentálne najvyšší status vo všetkých troch alianciách a preto môžem porovnať priamo ich výhodnosť. V Aegean Airlines som držiteľom Star Alliance Gold, v Qatar Airways oneworld Emerald a vo Flying Blue (Air France-KLM) SkyTeam Elite Plus.

Qantas First Class lounge Singapore
Qantas First Class Lounge Singapur

Najlepší status? Oneworld Emerald

Oneworld Emerald poskytuje zďaleka najlepšie výhody. Star Alliance Gold a SkyTeam Elite Plus vás dostanú iba do biznis salónikov. Ste držiteľom oneworld Emerald? Budete môcť navštíviť skvelé salóniky prvej triedy leteckých spoločností ako napríklad Qantas, Cathay Pacific, Japan Airlines, alebo Malaysia Airlines a to aj pri ceste v ekonomickej triede.

Na rezerváciu sedadla zadarmo na letoch s oneworld vám bude stačiť aj status Ruby. Takýto benefit neposkytuje všeobecne naprieč všetkými leteckými spoločnosťami Star Alliance a ani SkyTeam.

Ďalšie benefity Ruby sú už značne obmedzené, ale okrem bezplatnej rezervácie sedadla si budete môcť spraviť aj check-in pri biznis prepážkach.

Extra batožina, vstup do biznis salónikov, alebo prioritné doručenie batožiny sú samozrejmosťou Sapphire statusu.

Vo všeobecnosti vám podľa môjho názoru oneworld poskytne najlepšie výhody zo všetkých troch aliancií.

Air France lounge
Air France lounge Paríž CDG

SkyTeam

Podobne ako oneworld Ruby a Star Alliance Silver, ani SkyTeam Elite vás nedostane do biznis salónikov. Na vstup do loungu a prednostné doručenie batožiny budete potrebovať Elite Plus.

Na to, aby ste si mohli spraviť check-in pri biznis prepážkach aj s jednou extra batožinou a mali prednostný vstup do lietadla vám ale bude stačiť aj Elite status.

SkyTeam Elite Plus vás ale nedostane do biznis salónikov na vnútroštátnych letoch, ak nemáte ten istý deň tiež prípoj na medzinárodnom lete. So Star Alliance Gold a oneworld Sapphire budete môcť salóniky navštíviť aj pri vnútroštátnych letoch.

Swiss lounge Zürich
Swiss Senator lounge Zürich

Star Alliance

Star Alliance považujem ohľadom benefitov za najhoršiu alianciu. Ak ale žijete na Slovensku, vyšší status v tomto zoskupení môže byť pre vás najzaujímavejší. A to len z dôvodu, že v našom regióne Star Alliance dominuje (Austrian, LOT, Lufthansa, Swiss atď).

So Star Alliance Silver dostanete len zopár benefitov pri letoch s leteckou spoločnosťou vášho vernostného programu.

Star Alliance Gold vás dostane do biznis salónikov, poskytne možnosť check-inu pri biznis prepážkach a prednostného vstupu na palubu. Bezplatnú rezerváciu sedadla vám ale neumožní ani Gold a v mnohých prípadoch s Gold nedostanete ani extra check-in batožinu.

Hlavnou výhodu Star Alliance je jej veľkosť. Jej členmi je až 26 leteckých spoločností (SkyTeam 19 a oneworld 13).

Zhrnutie: Ktorý je najlepší status?

Star Alliance je veľmi zaujímavé zoskupenie pre jej veľkosť a jej zastúpenie v regióne strednej Európy. Ak by som ale hodnotil čisto benefity, tak SkyTeam sú v tomto ohľade lepší ako Star Alliance. O svojich pravidelných cestujúcich sa najlepšie stará oneworld, ktorej Emerald je zďaleka najlepší status zo všetkých aliancií.

Business class lounge. Ako sa nenechať zmanipulovať leteckou spoločnosťou

Ako si vybrať ideálny vernostný program aeroliniek

0 comment

Súvisiace články

Leave a Comment