Home Letecké spoločnosti Najlepšie letecké spoločnosti v Južnej Amerike

Najlepšie letecké spoločnosti v Južnej Amerike

by Karol
1 comment

Z dôvodu veľkosti juhomarického kontinentu a takmer neexistujúcej železničnej siete je viac ako pravdepodné, že pri dlhších cestách po Južnej Amerike budete musieť využiť leteckú prepravu. Pred plánovaním cesty si je potrebné uvedomiť, že z dôvodu malej konkurencie môžu byť ceny leteniek (hlavne na medzinárodných letoch) neporovnateľne drahšie ako v Európe. V dnešnom blogu vyberiem podľa mňa najlepšie letecké spoločnosti v Južnej Amerike.

Avianca

Avianca je kolumbijská letecká spoločnosť patriaca do skupiny leteckých prepravcov Star Alliance. Jedná sa o druhé najväčšie aerolinky v Južnej Amerike a do roku 2020 mali veľmi dobre prepojený celý kontinent. Ich brazílske a peruánske dcérske spoločnosti ale v posledných dvoch rokoch ukončili svoju činnosť, čím sa značne znížila ich konektivita. Momentálne v Južnej Amerike ostali aktívne iba Avianca v Kolumbii a Avianca Ecuador. Z leteckých spoločností prevádzkujúcich väčšie množstvo medzinárodných letov na kontinente považujem Aviancu za najlepšiu. Vyzdvihol by som hlavne čisté lietadlá a video systém v každom sedadle aj ma menších lietadlách série Airbus A320. Členstvo v Star Alliance robí Aviancu špeciálne zaujímavú pre držiteľov statusu Star Alliance Gold a pre tých, čo by chceli využiť míle Star Alliance na výber letenky, kedže medzinárodné letenky v Južnej Amerike možu byť veľmi drahé.

Latam, ešte v pôvodných farbách Lan Airlines

Latam

Latam je najväčšia letecká spoločnosť v Južnej Amerike, ktorá vznikla spojením čílskej Lan Airlines a brazílskej TAM. Latam majú dcérske spoločnosti vo väčšine juhoamerických krajín a z tohto dôvodu poskytujú najlepšiu konektivitu. V lete 2020 ale zanikla Latam Argentina. Do apríla 2020 patrila Latam do aliancie Oneworld. Môj status Oneworld Emerald mi zaručoval množstvo benefitov na ich letoch a z tohto dôvodu boli mojou preferovanou spoločnosťou. Po odchode z Oneworld nemám žiadny dôvod ich uprednostňovať. Jedná sa o priemernú leteckú spoločnosť, pri výbere ktorej by v mojom prípade zavážila iba cena. Jedine v Čile a Peru by boli mojou prvou voľbou.

Latam na svojich regionálnych letoch nemá v lietadlách video systém, ale pred cestou si môžete stiahnuť ich aplikáciu a počas letu môžete bezplatne streamovať obsah. Ich novým akcionárom sa stala americká Delta a benefity ich vernostného programu je možné teraz využívať aj na letoch Latam.

Latam tiež prevádzkuje veľa letov do Európy. V prípade ekonomickej a biznis triedy by v mojom prípade jediným dôvodom ich výberu bola opäť nízka cena letenky. V biznis triede majú kvalitné lie-flat sedadlá, ale v palubnom servise a strave existuje veľký priestor na zlepšovanie.

Letecké spoločnosti v Južnej Amerike: Brazília

Tri najväčšie aerolinky na domácom trhu v Brazílii sú Latam, Gol a Azul. Podľa miestnych zákonov majú všetci pasažieri možnosť si bezplatne zobrať so sebou na palubu jednu batožinu do 10 kilogramov (check-in batožina môže byť spoplatnená).

Nízkonákladovka Gol je podľa môjho názoru príjemnejšia ako napríklad Ryanair v Európe. Pri výbere medzi Latam a Gol by som sa opäť pozeral na cenu letenky. Gol má vo svojej flotile niekoľko Boeing 737 Max, fakt ktorý by ste mali vedieť ak sa vyhýbate tomuto lietadlu.

Azul je mojou najobľúbenejšou leteckou spoločnosťou v Brazílii. Jedným z dvoch hlavných dôvodov sú lietadlá Embraer E-190, ktoré patria vo všeobecnosti medzi moje najoblúbenejšie lietadlá. Rozostup medzi sedadlami sa mi zdá tiež väčší ako v prípade Latam a Gol.

Letecké spoločnosti v Južnej Amerike: ďalšie krajiny

V Argentíne v roku 2020 ukončili prevádzku Latam Argentina a Norwegian Air Argentina. Na domácom trhu ostalo zopár malých spoločností a zďaleka najväčšia Aerolineas Argentinas, ktorá by bola mojou voľbou pri vnútroštátnych letoch.

Najväčšou leteckou spoločnosťou v Čile je Latam. Sky Airline a JetSmart sú miestne nízkonákladové letecké spoločnosti. Tieto by mohli byť zaujímavé najmä pri medzinárodných letoch, na ktorých si Latam udržuje príliš vysoké ceny leteniek.

Latam je najväčšou leteckou spoločnosťou aj v Peru. Je najväčším konkurentom je podobne ako v Čile Sky Airline. Ekvádoru dominujú Avianca Ecuador a Latam. V Kolumbii si najvýznamnejšie aerolinky Avianca, Latam, Satena a nízkonákladovky Wingo a Viva Air Colombia. Mimochodom Avianca poskytuje aj na vnútroštátnych letoch v Kolumbii možnosť si zobrať na palubu lietadla bezplatne jednu väčšiu batožinu (do 10 kilogramov). S inými leteckými spoločnosťami si pri najlacnejších letenkách za toto privilégium budete musieť priplatiť.

Niektoré letecké spoločnosti v Južnej Amerike sa snažia predávať letenky oveľa drahšie pre zahraničných návštevníkov ako pre domácich. V tomto blogu sa dozviete trik ako v týchto prípadoch kúpiť letenku za rovnakú cenu ako miestni obyvatelia.

1 comment

Súvisiace články

1 comment

Južná Amerika v biznis triede od 690 eur - Dvere sveta dokorán 24. júna 2021 - 22:59

[…] Najväčšia juhoamerická letecká spoločnosť Latam poskytuje momentálne 20% zľavu na väčšinu leteniek v ekonomickej a biznis triede. Pri vyhľadávaní letov priamo na webovej stránke Latam je potrebné vložiť promo kód: LATAMVIAJA. Skopírovaný promo kód môže nefungovať a preto je lepšie ho vypísať ručne. […]

Reply

Leave a Comment